Grybeliu gali užsikrėsti įvairios kūno dalys. Dažniausiai pasitaikantys odos grybeliai yra kirkšnies grybelis ir dermatofitozė (žr. toliau).
Kas yra kirkšnies grybelis? Kirkšnies grybelis – tai užkrečiama kirkšnių srities odos infekcija. Pagrindiniai sukėlėjai yra dermatofitų grybeliai, kurie dauginasi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje.
Kirkšnies grybelis sukelia niežulį ir iškilusias, pleiskanotas odos dėmeles, iš kurių kartais susidaro pūslės. Tačiau simptomai gali būti labai skirtingo sunkumo ir ne visada pasireiškia tuo pačiu metu.
Kirkšnių grybelis gali pasireikšti kirkšnių srityje, šlaunyse ir sėdmenyse.
Daugumą kirkšnies grybelio infekcijų galima pašalinti vos po savaitės gydymo „Lamisil“ kremu, geliu ar purškalu.
Vyrams kirkšnies grybelis pasireiškia dažniau nei moterims.
Kirkšnies grybelio simptomai
Kirkšnies grybelio simptomai gali būti nemalonūs ir skausmingi, ypač jei yra negydomi ir pasireiškia ilgą laiką.
Yra įvairių kirkšnies grybelio simptomų. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie:
Kirkšnių, šlaunų, sėdmenų ir išangės sričių niežulys ar perštėjimas Raudonas bėrimas ir iškilusios, pleiskanojančios odos dėmės Pūslės ar pažeidimai, kurie gali pūliuoti Neįprastai tamsi arba šviesi užkrėstų vietų oda Atviros pūslės, pasireiškiančios skausmu ir patinimu Stora, sausa, pleiskanojanti oda kirkšnių srityje
Jei infekcija stipri, gali atsirasti nemalonus kvapas
Kirkšnies grybelio priežastys
Kirkšnies grybeliu užsikrečiama nuo žmogaus arba nuo sąlyčio su užkrėsta kirkšnimi (pvz., per apatinius drabužius). Užsikrėsti galima per sąlytį su infekuota oda arba užterštais paviršiais (pvz., rankšluosčiais ar paklodėmis).
Grybelis puikiai vystosi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, pavyzdžiui, kirkšnių srityje.
Odos grybelis lengvai plinta per sąlytį su oda, todėl, jei paliesite „atleto pėda“ užkrėstą vietą ir po to paliesite savo kūną, galite užsikrėsti kirkšnies grybeliu.
Kuriose kūno dalyse pasireiškia kirkšnies grybelis?
Kirkšnių sritis
Gali atsirasti raudonas, pleiskanojantis bėrimas su pūslėmis, kurios gali sprogti ir išsilieti.
Sėdmenys
Gali atsirasti sėdmenų ir išangės srities niežulys ir perštėjimas.
Kas yra dermatofitozė ?
Dermatofitozė yra užkrečiama grybelinė infekcija, kuri gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje. Dažniausiai ji pasireiškia būdingu žiedo formos bėrimu.
Ką turėtumėte žinoti:
Dermatofitozė sukelia niežulį ir raudoną apvalų bėrimą.
Dermatofitoze dažniau serga vaikai nei suaugusieji, tačiau suaugusieji taip pat gali užsikrėsti šia liga.
Dermatofitozę galima gydyti priešgrybeliniais vaistais, pavyzdžiui, „Lamisil“ kremu, geliu ar purškalu.
Dermatofitozė gali pasireikšti beveik visose kūno vietose.
Dermatofitozės simptomai gali būti nemalonūs, skausmingi ir neestetiški, ypač jei jie negydomi ir pasireiškia ilgą laiką.
Yra įvairių dermatofitozės simptomų. Dažniausiai pasitaikantys yra šie:
Niežtintys bėrimai ant viršutinės kūno dalies, krūtinės, pilvo, rankų ar kojų Įprastas raudonas, žiedo formos bėrimas Raudonas bėrimas Apskritos opos su sausa, pleiskanojančia arba drėgna oda Bėrimas su mažomis pūslelėmis ar pūslelėmis pakraščiuose Atviros pūslės, pasireiškiančios skausmu ir patinimu Grubi, sausa arba pleiskanojanti rankų oda
Dermatofitozės priežastys
Dermatofitoze galima užsikrėsti prisilietus prie užsikrėtusio žmogaus ar gyvūno odos arba užteršto paviršiaus (pvz., grindų ar rankšluosčių).
Dermatofitozė dažniausiai pasireiškia šiltoje, daug drėgmės turinčioje aplinkoje.
Dermatofitoze galima užsikrėsti kontaktuojant su užsikrėtusiais gyvūnais, pavyzdžiui, šunimis, katėmis, arkliais ar karvėmis.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu [email protected] arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lrv.lt